۰۷ دی ۸۸ ، ۱۶:۱۲
شهید گمنام ۵ نظر اشتراک گذاری

مردم نجف آباد و آیت الله منتظری

این که مردم یک شهر از بین مراجع به مرجع تقلید هم‌شهری خود رجوع می‌کنند، امری جدید و نو نبوده و نیست. مثلاً ترک‌ها بیشتر به مراجع ترک رجوع می‌کنند و سیستانی‌ها به آیت الله سیستانی و .... گویا این عرق بومی‌گرایی چندان هم بد نیست چرا که من تا حالا مخالفتی با آن نه شنیده و نه دیده‌ام.

مردم نجف‌آباد روی همین اصل به آیت الله منتظری فقید گرایش داشتند از قدیم الأیام. بی‌شک آقای منتظری نقش مهمی در کنار سایر علمای مبارز نجف‌آباد در بسج کردن مردم این شهر در قیام و نهضت امام خمینی داشت. وزنه فقهی و مبارزاتی آقای منتظری باعث شده بود نجف‌آباد یکی از لنگرگاه‌های اصلی نهضت امام شود. این را اگر می‌خواهید بدانید مراجعه کنید به صحیفه نور و کلمه نجف‌آباد و منتظری را جستجو کنید. یا به روزنامه‌های کثیرالانتشار سال‌های 47 تا 57 مراجعه کنید تا ببینید یک شهر کوچک در کنار اصفهان چه نقش مهمی در تحولات انقلاب اسلامی داشته است. به هر حال نقطه اتصال مردم انقلابی نجف‌آباد با انقلاب اسلامی و حضرت امام،  آقای منتظری بوده است.

قضایای سیاسی آقای منتظری نیز آن‌قدر پیچیده و سنگین بود که هاضمه مردم نجف‌آباد با آن مشکل پیدا کنند. وقتی شخصیت‌های بزرگی مثل آقای هاشمی رفسنجانی با آن مشکل داشته باشد دیگر از مردم کوچه بازار نجف‌آباد چه انتظاری هست برای تمکین در برابر آن. مردم نجف‌آباد از قدیم هم معتقد بودند که آقای منتظری اعلم علما بعد از حضرت امام است و با این که آقای منتظری رساله‌ی عملیه‌اش را در زمان حیات امام منتشر کرد ولی مردم همچنان به حضرت امام باقی ماندند تا پس از رحلت ایشان. با این حال نجف‌آبادی‌ها معتقد بودند که آقای منتظری طاقت و تخصص لازم برای تصدی امور سیاسی را از قدیم نداشته‌اند.

باند مخوف مهدی هاشمی که از انقلاب و حضرت امام زخم عمیقی خورده بودند پس از رحلت حضرت امام نجف‌آباد را بهترین محل برای ادامه فعالیت‌های کینه‌توزانه خود شناسایی کردند و با ندانم‌کاری و اهمال وزارت کشور وقت در دوران ریاست جمهوری آقای رفسنجانی هم فرماندارانی برای نجف‌آباد انتخاب شدند که عملاً بینش و بصیرت لازم برای تنش‌زدایی و هدایت اجتماعی شهر را نداشته باشند. همه این شرایط مردم را در یک تناقض بزرگ گرفتار کرد و سوء عملکرد نهادهای دولتی و امنیتی در شهر باعث شد که بدنه مردم علیرغم میل باطنی به نظام و انقلاب از آن فاصله بگیرند. در سال‌های اخیر و پس از انتصاب آقای حسناتی به امامت جمعه نجف‌آباد و افزایش بینش و بصیرت مسئولان به حمدالله با حفظ احترام متقابل بین مقلدان و دوست‌داران آقای منتظری در نجف‌آباد با سایر نجف‌آبادی‌ها، فضای سازنده‌ای در شهر حاکم شده و کینه‌های بی‌اساس کم‌کم از بین رفت. مقلدان آقای منتظری در تجمعات و راهپیمایی‌ها با بقیه مردم حاضر می‌شدند، به نفع نظام و انقلاب فعالیت می‌کردند، در نمازجمعه به امامت آقای حسناتی که منصوب رهبری هستند شرکت می‌کنند و به روال طبیعی فعالیت اجتماعی برگشتند و اوج این وفاداری مردم در استقبال از رهبری در سال 1380 نمایان شد.

فضای سیاسی شهر بحمدالله سال‌ها است آرام و از نظر علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شدت پویا است.

مقلدان نجف‌آبادی آقای منتظری هرگز تهدیدی برای امنیت و سلامت اجتماعی و یا سیاسی کشور نبوده و نیستند و علیرغم بدبینی‌ها و بی‌مهری‌هایی که نسبت به آنان می‌شود، صبورانه به انقلاب، نظام و کشور وفادارند و در جای‌جای کشور و در مشاغل علمی، حساس و مهم مشغول خدمتند.

با این حال من به عنوان یک نجف‌آبادی که مقلد آقای منتظری هم نبوده‌ام، به طرز برخورد و رفتار نامهربانانه بسیاری از هموطنانم گلایه دارم که نام نجف‌آباد را بدون آگاهی و به‌ناحق مساوی تمرد و مخالفت با نظام و ولایت فقیه و انقلاب قلمداد می‌کنند. شخصاً بیش از بیست سال است که شنونده طعنه‌ها و کنایه‌ها و تمسخرها بوده‌ام. شاهد بوده‌ام که حق همشهریانم بواسطه عدم بینش و بصیرت کافی برخی از افراد، چطور ضایع شده فقط به جرم این که نجف‌آبادی بوده‌اند.

نجف‌آباد تا کنون از بهترین عناصر علمی، سیاسی، نظامی و نخبگان را تقدیم پیشرفت و سربلندی کشور کرده است. نجف‌آبادی‌ها اکثراً عناصر مؤثر و مفیدی هستند با این که بیشتر درون‌گرا و کم سر و صدا و نجیبانه رفتار می‌کنند. نجف‌آباد تنها شهری در کشور است که به تنهایی یک لشگر در دفاع مقدس به خود اختصاص داده بود. شهید احمد کاظمی فرمانده لشگر 8 نجف اشرف نمونه بارزی از یک نجف‌آبادی بود که توانست بزرگ‌ترین موفقیت‌ها و سربلندی‌ها را برای کشور در زمان جنگ و پس از آن به ارمغان بیاورد.

در قضایای سیاسی مربوط به دفتر آیت الله منتظری و باند مخوف هاشمی معدوم، نجف‌آباد و نجف‌آبادی‌ها بیشترین جفا را متحمل شدند. درگیری‌های طولانی سیاسی و امنیتی در شهر، باعث فرار سرمایه‌ها، عقب‌افتادگی شدید شهر در 8 سال دوران سازندگی و محرومیت استعدادهای فراوان نجف‌آباد از فرصت‌ها و پیشرفت‌ها فقط بخشی از این خسارات است. با این حال مردم شریف و نجیب شهر با جمع‌کردن بین علقه‌های زبانی و بومی، با مصالح و واقعیات اجتماعی و سیاسی کشور بر همه مصایب فائق آمدند و باز هم نشان دادند که مردمی لایق احترام، بزرگ‌داشت و پیشرفت هستند.

در روز تشییع جنازه آقای منتظری آن طور که دوستانم که شاهد ماجرا بودند نقل کردند، نجف‌آبادی‌ها با تعجب عزاداران سبزپوشی را می‌نگریستند که از آنان بیشتر در غم فراق آقای منتظری شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "آزادیت مبارک" را سر می‌دادند. عزاداران سبزپوش فرقه موسویه که ناله‌شان از صاحب‌عزا نیز فراتر رفته بود، دست به سنگ و آجر برده و با مردم دیگر درگیر شدند ولی نجف‌آبادی‌های حاضر فقط تماشاچی بودند تا بار دیگر اسیر فتنه قدرت‌طلبان و منفعت‌جویان تازه‌ به دوران رسیده نگردند.

درود بر شهر و همشهریان متدین و نجیب عزیزم که مایه افتخار بوده وهستند.                                    

یک خشت در بهشت به نیابت مدافع حرم شهید محسن حججی


بسم الله الرحمن الرحیم
اردوی جهادی در جستجوی نور21
رمز: یا زهرا (س)
موضوع: جهاد اکبر
برگزار کننده: موسسه شهیدکاظمی
ماموریت: ساخت مسجد شهدای مدافع حرم(محسن حججی/سرلک) در روستای محروم "کمرون" توابع شهرستان فریدونشهر
شماره کارت : 6104337770117412
شماره حساب 4086710869
شبا IR760120000000004086710869

نظرات (۵)

 1. یه غریبه
  سلام
  نمی دونم از تعریفاتون تشکر کنم یا از ...شکایت
  من خودم هم از آیت ا..منتظری تقلید می کنم هم سبزپوش هستم...
  در مراسم آقا هم بودم....اگه یه کم چشماتونو باز می کردین می دیدین کیا با پتک و چماق و گاز اشک آور به مردم حمله کردند...اره به عکس رهیر سنگ زدند ولی یه عکس=یک انسان؟؟؟؟؟ چرا به خاطر یه عکس جوونای مردم و زیر کتکاشون له کردند؟؟؟
  شما اونجا بودین وقتی عصر تو مراسم آقا وقتی دیگه هیچ کس حتی شعار هم نمیداد کامیون کامیون بسیجی اومد و مردم و به زجا انداخت ؟؟وقتی مردم از دست بسیجی به خونه های هم پناه می آوردند ؟؟؟
  بسیجی که امام تشکیل داد این بود؟؟؟؟؟هدفش این بود؟؟؟زدن جوونای این مملکت؟؟
  مطمینا حالا میگید اینا مردم نبودند اینا منافقند..!!!ولی ما جز مردم این مملکتیم چه شما قبول داشته باشید چه نداشته باشید...ما هم ایرانی هستسم ..و شماها نه معصومید نه انتخابی خدا..!!!!
  می دونید مشکلتون چیه؟؟؟اینه که می گید فقط شما خوبید و راه درست را میرید...هیچ وقت قبول نمی کنید که ممکنه اشتباه کنید....


  آقا کسی بود که مرجعیت امام و ثبت کرد حالا شما دارین فقه ایشونو زیر سوال می برین..وای بر شما که وقتی زنده بود حرفی نمی زدید حالا که دستش از دنیا کوتاه شده حتی فقه ایشونم ..!!!!براتون متاسفم!!!
  شاید یکی از دلیلایی که حاجی جوابتونو نمیده همین افراط گری هایی باشه که شاید....

  مواظب حرفاتون باشید که چی می زنید....جلوتونو ببینید بعد راه برید که نرید تو باتلاق که بیرون اومدنش با خداست....


  غریبه عزیز سلام چشم حرفا شمارو گوش میدیم تا به انحراف نرویم ومنتظر نصایح شما دوست عزیز هستیم فقط مواظب باشید به دلیل تعصب روی موضوع یا شخص به گمراهی نروید. یا علی
 2. sheeva
  انقلاب، آزادی ، جمهوری اسلامی،  چیبه سر این شعارها آمد . آیتالله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند:
  مسئولین لااقل شجاعت این را داشته باشند که اعلام‏ ‏کنند این حکومت نه جمهوری است و نه اسلامی و هیچ کس هم حق‏ ‏اعتراض و اظهار نظر و انتقاد ندارد
  امیدوارم تا کاملاً دیر نشده‏ ‏مسئولین امر به خود آیند و بیش از این وجهه نظام جمهوری اسلامی را در‏ ‏بین تودههای زجر کشیده و سیلیخورده ایران و در سطح جهانی خدشهدار‏ ‏نکنند و موجب سقوط خود و نظام نگردند
 3. آیدین
  تازه‌ترین شعر علیرضا قزوه درباره حرمت شکنی های دیروز تهران
 4. amir
  قرآن در فتنه سوخت :


  prop.blogfa.com
  امروز روز شادی ابن زیاد است
 5. علی.م
  سلام.
  یا علی. خدا قوت

  کربلا یعنی اطاعت از امام
  گه به حکم او نشستن گه قیام
  کربلا یعنی که یار رهبری
  از حسین عصر خود فرمانبری

  به ما هم سر بزنید.

  با مطلبی در مورد حرامزادگان در عاشورای88+روایت معتبر در این مورد به روز شدیم
  یا حق
  http://yaftan.blogfa.com/post-7.aspx

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی